Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Składy: I liga
 06.03.2013 19:14
W ostatnich dniach przedstawiliśmy Państwu naszą analizę poszczególnych zespołów pierwszoligowych. Poniżej zbiorczy artykuł ze składami drużyn I ligi przygotowany przez redaktorów naszego portalu.

 

Kolejarz Rawicz:
 
1. Mariusz Puszakowski: KSM 8,38
Jeden z najstarszych zawodników Kolejarza. Swoim doświadczeniem i znajomością torów pierwszoligowych na pewno będzie bardzo pomocny zarówno dla całego zespołu jak i dla młodszych od siebie kolegów.  W minionym sezonie 34-latek reprezentował barwy Victorii Piła, która startowała w drugiej lidze. Puzon był liderem zespołu i najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek. Wykręcił średnią biegową w wysokości  2,404.
 
2. Ryan Fisher (USA): KSM 6,50
Miniony sezon był dla Amerykanina kompletnie nieudany. Po podpisaniu kontaktu z KMŻ Lublin nie wystąpił w żadnym spotkaniu. Mimo to jednak może być silnym punktem beniaminka pierwszej ligi. Jak po raz pierwszy wyjechał na tor w lutym w zawodach Christmas Cracker i zajął drugie miejsce z dorobkiem 14 oczek. Fisher ma już za sobą także starty w pierwszej lidze. Wcześniej reprezentował barwy GTŻ-u Grudziądz.
 
3. Wiktor Gołubowskij (Rosja): KSM 6,47
Rosjanin był jednym z liderów Niedźwiadków w zeszłorocznym sezonie. W znacznej mierze przyczynił się do awansu zespołu do pierwszej ligi. Będzie to dla niego już piąty sezon w Rawiczu, zatem tor doskonale zna. Zawodnik chce się rozwijać na wysokim poziomie, dlatego zdecydował się zostać w zespole, by pomóc w walce o najwyższe cele.
 
 
4. Eric Andersson (Szwecja): KSM 6,12
Dla Szweda będzie to piąty sezon w zespole w Wielkopolski. W minionym sezonie był ważnym elementem układanki trenera i wystąpił we wszystkich spotkaniach ligowych. Również w tym sezonie ma być ważnym punktem zespołu. Za sobą ma już starty na zapleczu Ekstraligi. Punkty zdobywał także dla Grudziądza.
 
 
5. Sławomir Musielak: KSM 5,36
Wychowanek Unii Leszno postawił na znajomość toru oraz dobrą atmosferę w zespole i postanowił podpisać aneks finansowy i przedłużyć swoją umowę do 2014 roku. W poprzednim sezonie wykręcił średnią biegową równą 1,658. Uczestniczył także w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski,  gdzie jednak nie poszło mu najlepiej.
 
6. Damian Albrecht: KSM 2,50
Młodzieżowiec trafił do Kolejarza na zasadzie wypożyczenia z Ostrovii Ostrów. Junior w ubiegłym roku zdał licencję "Ż". Do tej pory doświadczenie zdobywał na arenie imprez młodzieżowych.
 
 
7. Marcin Riedel: KSM 2,50
Podobnie jak w przypadku pierwszego juniora, dzięki niskiemu KSM może załapać się do składu.
 
KSM: 38,55
 
Rezerwowi:
Iwan Łysik (Rosja): KSM 6,50
Michaił Łysik (Rosja): KSM 6,50
Aleksander Schaaf (Austria): KSM 6,50
Lukas Simon (Austria): KSM 6,50
Piotr Dym: KSM 6,06
Witalij Biełousow (Rosja): KSM 5,37
Anton Rosen (Szwecja): KSM 5.10
 
Trener: Piotr Żyto
 
 
 
Orzeł Łódź:
 
1. Ronnie Jamroży: KSM 6,59
 
Jest dobrze znanym zawodnikiem, który od kilku lat próbuje swoich sił na zapleczu Enea Ekstraligi. Urodzony w Rawiczu żużlowiec mimo sporego doświadczenia, które zdobył na żużlowych torach, nie ma na swoim koncie zbyt wielu indywidualnych sukcesów. Jest to spowodowane dużą ilością kontuzji, które trapiły go w trakcie jego dotychczasowej kariery. Cechuje go jednak ogromna determinacja i wola walki, kt&oaoacute;ra bardzo może się przydać zespołowi z Łodzi. W poprzednim sezonie Ronnie reprezentował barwy ŻKS Ostrovii Ostrów Wielkopolski, w której jego średnia biegowa wynosiła 1,742.
 
2. Jozsef Tabaka: KSM 6,02
 
Węgier, który przygodę w lidze polskiej rozpoczynał w barwach drużyny Speedway Miskolc. W poprzednim sezonie zdobywał punkty na II-ligowym froncie, jeżdżąc w zespole Wandy Kraków. Jest walecznym 23-latkiem, który zamierza udowodnić swoją przydatność w ekipie Orła Łódź. Tabaka w 2012 roku wziął udział w dziesięciu spotkaniach Wandy, będąc jednym z najskuteczniejszych żużlowców tej drużyny.
 
3. Rory Schlein: KSM 6,50
 
Jeździec z Antypodów od sześciu sezonów startuje w polskiej lidze. W poprzednim roku był kolegą klubowym Ronniego Jamrożego, z którym reprezentował barwy drużyny z Ostrowa. Wielokrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Australii poprzedni rok w Ostrovii może jednak spisać na straty, bowiem wystąpił w zaledwie pięciu spotkaniach. Jednak doświadczenie, którego nabrał głównie na torach I ligi, może zaprocentować w nowej drużynie.
 
4. Peter Kildemand: KSM 6,50
 
Duńczyk w poprzednim sezonie miał już okazję ścigać się z powodzeniem dla Orła. Jego jazda jest bardzo widowiskowa, a sam zawodnik w każdym biegu walczy do ostatnich metrów, co bardzo podoba się sympatykom ekipy z Łodzi. Znajomość toru mieszczącego się przy ul. 6-go sierpnia może być dla Petera dodatkowym atutem w starciach z silniejszymi przeciwnikami. Żużlowiec z kraju Hamleta w minionych rozgrywkach uzyskał średnią biogową na poziomie 1,667.
 
5. Magnus Zetterstroem: KSM 5,62
 
Doskonale znany kibicom speedway'a Szwed, który przez ostatnie lata był reprezentantem ekip z Gniezna i Gdańska. Jako kapitan Startu niejednokrotnie przechylał szalę zwycięstwa na korzyść swojej drużyny. Jest najstarszym zawodnikiem w składzie Orła , a jego ogromne doświadczenie uzyskane na torach całego świata, w tym w cyklu Grand Prix, powinno pomóc zespołowi z Łodzi w osiągnięciu zamierzonego celu. Warto dodać, iż popularny "Zorro" jest dobrym duchem drużyny i zawsze chętnie niesie pomoc kolegom ze swojego teamu. Po nieciekawym dla niego 2012 roku zamierza powrócić do dobrej dyspozycji dzięki udanym występom dla "biało-niebieskich".
 
6. Kamil Pulczyński (gość): KSM 4,44
 
Jeden z bliźniaków z Torunia, który w nadchodzących rozgrywkach, podobnie jak jego brat, będzie zdobywał punkty dla łodzian występując w Orle na zasadzie gościa. Początkowo Pulczyńscy mieli startować w GKM-ie Grudziądz, lecz ostatecznie zdecydowali się na jazdę dla ekipy z centralnej części Polski. Jest to duże wzmocnienie dla Orła, bowiem doświadczenie zbierane na torach Ekstraligi może się okazać dla całej drużyny na wagę złota. Dobra postawa toruńskiego juniora ma pozwolić na sprawienie niespodzianki w potyczkach przeciwko silniejszym rywalom.
 
7. Marcin Bubel: KSM 2,50
 
Utalentowany junior, który trafił do Łodzi z Włókniarza Częstochowa. Ten 20-latek nie miał zbyt wielu okazji do występów w spotkaniach ligowych drużyny spod Jasnej Góry, dlatego też zdecydował się na przeprowadzkę do niższej ligi, w której powinien "zasmakować" znacznie większej ilości ścigania. Jazda w barwach Orła i dobra postawa na zapleczu Enea Ekstraligi ma mu pomóc w zdobyciu cennego doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości. Mimo młodego wieku, może okazać się cennym żużlowcem dla łodzian.
 
KSM: 35,67
 
Rezerwowi:
Daniel King (Wielka Bytania): KSM 6,50
Rene Bach (Dania): KSM 6,50
Josef Franc (Czechy): KSM 6,50
Daniel Pytel (Polska): KSM 2,50
Kenni Larsen (Dania): KSM 6,50
Emil Pulczyński (Polska): KSM 4,60 - gość
Rafał Dąbrowski (Polska): KSM 2,50
Rafał Konopka (Polska): KSM 2,50
Marcin Wawrzyniak (Polska): KSM 2,50
Patryk Wester (Polska): KSM 2,50
Pontus Aspgren (Szwecja): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
Jan Jaros (Czechy): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
Henrik Karlsson (Szwecja): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
Norbert Magosi (Węgry): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
Patrik Nagy (Węgry): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
Filip Sitera (Czechy): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
Robert Tabaka (Węgry): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
 
Trener: Janusz Ślączka
 
 
 
MDM Komputery Ostrovia Ostrów:
 
1. Peter Karlsson (Szwecja): KSM: 7,27
 
Najstarszy zawodnik w ekipie MDM Komputery Ostrovia. 43-letni „Okularnik” poprzedni sezon miał przeciętny, sam zainteresowany jak i kibice ostrowskiego klubu liczą, że „Pikej” w zbliżającym się sezonie poprawi swoją formę i będzie jednym z liderów zespołu z południowej wielkopolski.
 
 
2. Mariusz Staszewski: KSM: 6,75
 
Kapitan żużlowej Ostrovii w poprzednim sezonie był najrówniej jeżdżącym zawodnikiem zespołu z Ostrowa. Nadchodzący sezon będzie dla „Stacha” piątym w Ostrowie Wielkopolskim.  
 
3. Władimir Borodulin (Rosja) KSM: 6,50
 
Młody Rosjanin jest jednym z ulubieńców ostrowskiej publiczności. Jego poprzedni sezon był niezbyt udany. Przez większość sezonu pauzował z powodu kontuzji. „Wowa” i zarząd na czele z prezesem Mirosławem Wodniczakiem mają nadzieję, że tegoroczny sezon w wykonaniu 21-letniego zawodnika będzie o niebo lepszy niż poprzedni.
 
4. Adam Skórnicki KSM: 6,32
 
Transfer popularnego „Skóry” do zespołu Ostrovii wywołał duże zaskoczenie wśród pierwszoligowych zespołów. Poprzedni sezon spędził w zespole gnieźnieńskiego Startu. Wystąpił w szesnastu pojedynkach zespołu z Gniezna i wywalczył średnią biegopunktową na poziomie 1,635pkt. Ostrowscy kibice liczą, że ten zawodnik będzie jednym z filarów drużyny MDM Komputery Ostrovia.
 
5. Michał Szczepaniak KSM: 7,20
 
Wychowanek Iskry Ostrów zdecydował się na powrót do rodzinnego miasta. Jedenasty zawodnik poprzedniego sezonu w 1 lidze liczy na jeszcze bardziej udany sezon w Ostrowie. „Szczepan” miał reprezentować barwy biało-czerwonej Ostrovii już w ubiegłym sezonie, ale pojawiły się problemy z licencją dla ostrowskiego zespołu i wraz ze swoim bratem startował kolejny sezon w zespole Orła Łódź.
 
6. Damian Michalski KSM: 2,50
 
Wychowanek leszczyńskiej Unii Damian Michalski postanowił, iż w zbliżającym się sezonie będzie startował w zespole z Ostrowa Wielkopolskiego. Cała otoczka ostrowskiego zużla i zarząd liczą, że ten zawodnik godnie zastąpi Marcina Nowaka.
 
7. Łukasz Wieliński KSM: 2,50
 
Wychowanek Polonii Bydgoszcz w poprzednim sezonie na zasadzie „gościa” reprezentował pierwszoligową Ostrovię. Wystąpił w wyjazdowym meczu w Lublinie. W dwóch startach zdobył jeden punkt.
 
KSM: 39,04
 
Rezerwowi:
Mads Korneliussen (Dania) KSM: 6,50
Maksim Sosnow (Rosja) KSM: 6,50
Denis Gizatulin (Rosja) KSM: 6,00
Filip Marach KSM: 2,50
Kamil Matuszak KSM: 2,50
Marcin Nowak (gość) KSM: 2,50
Artur Czaja (gość) KSM: 2,50
Kamil Adamczewski (gość) KSM: 3,49
Patryk Pawlaszczyk KSM: 2,50 (kontrakt warszawski)
Krzysztof Stojanowski KSM: 2,50 (kontrakt warszawski)
 
Trener: Michał Widera
 
 
 
Lubelski Węgiel KMŻ: 
 
1. Daniel Jeleniewski: KSM 7,43
 
Któż może znać lepiej lubelski tor jeśli nie zawodnik, który się na nim wychował? Daniel Jeleniewski już nie jeden raz udowadniał, że na własnym torze potrafi wygrywać z najlepszymi. Tak było w roku poprzednim. Do kapitana „Koziołków” należy również obecny rekord lubelskiego owalu. Gorzej wiedzie się mu z kolei w meczach na wyjeździe, gdzie nie raz było widać brak skuteczności. Jeśli ta kwestia zostanie poprawiona to Daniel Jeleniewski może stać się kluczową postacią na zapleczu Enea Ekstraligi.
 
2. Paweł Miesiąc: KSM 6,73
 
Dla wychowanka Stali Rzeszów będzie to trzeci sezon w barwach „Koziołków”. Przez ostatni czas zaskarbił sobie serca lubelskich kibiców. Głównie za sprawą swojej waleczności na torze. Głównym problemem tego zawodnika jest to, że jest typowym zawodnikiem swojego toru. Dużo gorzej idzie mu jazda na obcych torach. Jeśli Lublinianie myślą o dobrym wyniku w lidze to Paweł Miesiąc będzie musiał poprawić swoje występy w meczach wyjazdowych
 
3. Rafał Trojanowski: KSM 6,95
 
Kolejny wychowanek klubu z Rzeszowa. Jest to bardzo doświadczony zawodnik, który nie powinien mieć problemów z rywalizacją w I lidze. W przeszłości miał okazję do startów na lubelskim torze. Poprzedni sezon spędził w ekipie Orła Łódź, gdzie był jednym z liderów. Jednak ten sezon będzie dla Rafała Trojanowskiego o wiele bardziej wymagający. Poziom drużyn podniósł się i to zdecydowanie. Trzeba liczyć na to, że jeśli nie będzie miał żadnych problemów sprzętowych czy zdrowotnych to powinien być jednym z liderów „Koziołków”.
 
4. Andriej Kudriaszow: KSM 5,63
 
Dla młodego Rosjanina będzie to pierwszy rok w gronie seniorów. Poprzedni sezon spędził na torach II ligi jeżdżąc w barwach Wandy Kraków. Był tam jedną z czołowych postaci w drużynie. Jest to największa niewiadoma w drużynie „Koziołków”. Nie zawsze dobre występy w niższej klasie rozgrywkowej przekładają się na dobrą jazdę klasę wyżej.
 
5. Maciej Kuciapa: KSM 4,80
 
Poprzedni sezon dla wychowanka Stali Rzeszów był katastrofalny. Zawodnik nie sprostał wymaganiom Enea Ekstraligi. Jednak w Lublinie nikt nie wyobraża sobie, aby tak doświadczony zawodnik, który przez wiele ściga się na żużlowych torach miał kolejny słaby sezon. Wszyscy upatrują w nim zastępcę za Roberta Miśkowiaka, który w czasie okresu transferowego opuścił szeregi „Koziołków”. Macieja Kuciapę stać na to aby liderem zespołu. Jeśli wszystko będzie grało to Lublinianie mogą mieć z tego zawodnika pożytek w każdym meczu. Niezależnie od tego czy to będzie mecz w domu czy na wyjeździe. Warto dodać także, że zawodnik ten miał w przeszłości okazję do startów na lubelskim torze.
 
6. Mateusz Łukaszewski: KSM 2,50
 
Dla wychowanka Unii Leszno będzie to już ostatni rok w gronie juniorów, a także trzeci rok spędzony w barwach „Koziołków”. Jego atutem jest to, że przez ostatnie trzy lata zdążył się dobrze zapoznać z lubelskim owalem. W tym czasie także zdążył się rozwinąć. Jeśli nie przeszkodzą mu kontuzje to powinien być solidnie punktującym zawodnikiem zwłaszcza na torze w Lublinie.
 
7. ???
 
KSM: 34,05
 
Rezerwowi:
Karol Baran: KSM 6,75
Martin Gavenda (Czechy): KSM 6,50
Henric Lindqvist (Szwecja): KSM 6,50 
Stanisław Mielniczuk (Ukraina): KSM 6,50
Tadeusz Kostro: KSM 2,50
Tomasz Piszcz: KSM 2,50
 
Trener: Marian Wardzała
 
 
 
Lokomotiv Daugavpils:
 
1. Maksim Bogdanow: KSM 5,45
Bogdanow zanotował bardzo przeciętny sezon, reprezentując barwy Wybrzeża Gdańsk. Pojawił się on w 12 meczach, zdobywając w nich wraz z bonusami 66 punktów. Należy pamiętać, iż gdańszczanie rywalizowali na ekstraligowych torach i poziom rozgrywek był o wiele wyższy. Bogdanow tor w Daugavpils zna jak własną kieszeń i można przypuszczać, że to najlepsze miejsce, aby odbudował się po słabej jeździe w ekstralidze.
 
2. Wiaczesław Gieruckis: KSM 3,04
Zawodnik ten również nie ma za sobą oszałamiającego sezonu. Punktował zdecydowanie lepiej w meczach na własnym torze. Jest nadzieją na zdobywanie punktów z drugiej linii.
 
3. Kjastas Puodżuks: KSM 7,66
Czas na najskuteczniejszego zawodnika na torze w Daugavpils w sezonie 2012. Puodżuks wykręcił średnią 2,250 i dominował na własnym obiekcie. Obok Mikaela Maxa był najlepszym zawodnikiem swojego zespołu w całym sezonie. Z pewnością działacze łotewskiego klubu mogą liczyć na jego równą formę w zbliżającym się sezonie.
 
4.  Joonas Kylmaekorpi: KSM 5,66
Doświadczony Fin z pewnością będzie jednym z liderów Lokomotivu w sezonie 2013. Wielokrotny mistrz świata na długim torze w zeszłym sezonie bronił barw ekstraligowej Marmy Rzeszów. W przeszłości startował już w barwach Lokomotivu.
 
5.  Roman Povazhny: KSM 7,37
Trzeci zawodnik Lokomotivu w sezonie 2012. To on jednak zdobył najwięcej punktów dla swojej drużyny. Kolejny raz pozostał wierny barwom Lokomotivu.  Takie nazwiska jak Puodżuks, Kylmaekorpi, Povazhny czy też Bogdanow na torze w Daugavpils będą szalenie ciężkie do pokonania. Ekipa Kokina zdaje się być niesamowicie wyrównana personalnie.
 
6.  Andriej Lebiediew: KSM 6,08
Udało mu się wystąpić w finale IMŚJ w sezonie 2012. Uplasował się na 20 pozycji, zdobywając 9 punktów. Był znakomicie dysponowany rok temu na własnym torze. Potwierdza to jego średnia - 2,025. Jego największym atutem będzie to, że wciąż posiada status juniora i może być kluczowym ogniwem Lokomotivu.
 
7.  Iwan Pleszakow: KSM 2,50
Pleszakow może uzupełnić duet juniorski z Lebiediewem. Ma niską średnią KSM, pasującą do układu drużyny.
 
O miejsce w podstawowym składzie walczyć będą także Wadim Tarasienko oraz Timo Lahti.
 
KSM: 35,26
 
Rezerwowi:
Timo Lahti (Finlandia): KSM 6,50
Wadim Tarasenko (Rosja): KSM 4,44
Andriej Kowalczuk: KSM 2,50
Jewgienij Kostygow: KSM 2,50
 
Trener: Nikołaj Kokin
 
 
 
Wybrzeże Gdańsk:
 
1.  Thomas Jonasson (Szwecja): KSM 8,57
Dla 24-letniego Szweda będzie to czwarty z rzędu sezon spędzony nad morzem. Jonasson od początku swojej przygody z Wybrzeżem spisuje się bez zarzutów. W ubiegłym roku borykał się z kontuzjami, a mimo to osiągnął w Enea Ekstralidze średnią biegopunktową 1,659. Po raz ostatni na pierwszoligowych torach ścigał się w sezonie 2011 i był jedną z wyróżniających się postaci rozgrywek. W nadchodzącym sezonie powinno być podobnie. I tego oczekują w Gdańsku od nowego kapitana zespołu.  
 
2. Robert Miśkowiak : KSM 9,46
Miśkowiak był przed sezonem łączony z ekstraligowymi zespołami. Tak, jak miało to już miejsce w ostatnich latach, ostatecznie zdecydował się na pozostanie w I lidze. Miniony sezon, w którym zdobywał punkty dla klubu z Lublina, był dla niego najlepszym od pamiętnego roku 2004, kiedy to sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów i był w czołówce najlepszych jeźdźców Ekstraligi. Jeśli Robert utrzyma wysoką dyspozycję z ubiegłego roku, to wspólnie z Jonassonem powinien stanowić o sile zarówno Wybrzeża, jak i całych rozgrywek. 
 
3. Dawid Stachyra: KSM 7,86
Stachyra powraca do Gdańska po jednym sezonie spędzonym w Lublinie, gdzie wspólnie z Miśkowiakiem poprowadził Lubelski Węgiel do trzeciego miejsca w lidze. W barwach Wybrzeża jeździł w latach 2010-2011 i zdecydowanie lepiej wspomina pierwszy z tych sezonów. Był to dla niego jeden z lepszych okresów w karierze. Jednak już rok później spisywał się znacznie poniżej oczekiwań i zabrakło dla niego miejsca w awansującym do Ekstraligi Wybrzeżu. Teraz ponownie będzie się ścigał nad morzem, gdzie ma stanowić tzw. drugą linię zespołu. W formie z ubiegłego sezonu jest to zadanie jak najbardziej wykonalne. 
 
4. Renat Gafurow (Rosja): KSM 6,50
Dla Rosjanina będzie to już szósty sezon spędzony w Gdańsku. Zdobywa punkty dla  Wybrzeża nieprzerwalnie od 2008 roku. Swoją jazdą oraz skutecznością nie zachwyca, jednak jest solidnym ligowym wyrobnikiem. Jeśli gdańszczanie marzą o awansie, to będzie musiał dorzucać swoje cenne punkty do dorobku drużyny. Szczególnie na wyjazdach. W zespole będzie miał silną konkurencję w osobie Davida Ruuda, który jeśli tylko będzie w pełni sił, to będzie mógł być wartościowym ogniwem Wybrzeża.
 
5. Artur Mroczka: KSM 2,50
Największa niewiadoma w gdańskim klubie. Wychowanek grudziądzkiego GTŻ-u wraca  do I ligi po dwóch sezonach spędzonych w Stali Gorzów. Były Mistrz Europy Juniorów w ostatnich latach jeździł w Polsce sporadycznie, a w zeszłym roku nie pojawił się w żadnym ze spotkań ligowych. Utalentowany żużlowiec w przerwie zimowej był bliski podpisania kontraktu z Unibaxem Toruń, ale ostatecznie trafił do Gdańska. Bez wątpienia jego atutem jest KSM najniższy z możliwych, który w żaden sposób nie odzwierciedla umiejętności Artura. Pytanie tylko, jak ponad roczna przerwa od regularnych występów na polskich torach odbije się na jego dyspozycji. 
 
6. Krystian Pieszczek: KSM 3,65
Największy młody talent w Wybrzeżu od kilku lat. Krystian już w sezonie 2012 pokazał się z bardzo dobrej strony na torach ekstraligowych. Poza tym sięgnął po Brązowy Kask i zajął trzecie miejsce w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Dobra postawa Pieszczka może stanowić dla gdańszczan wielki atut. Jeśli tylko sprosta oczekiwaniom działaczy oraz kibiców, to powinien być najskuteczniejszym młodzieżowcem I ligi.
 
7. Marcel Szymko : KSM 2,50
Sezon 2013 będzie jego ostatnim w gronie juniorów.  W dotychczasowych występach ligowych nie potrafił odnieść choćby jednego biegowego zwycięstwa. Jeśli poważnie myśli o kontynuowaniu kariery już jako senior, to musi odjechać sezon życia. Tym bardziej, że może czuć na plecach oddech młodych wychowanków Wybrzeże.
 
KSM: 38,54
 
Rezerwowi:
David Ruud (Szwecja): KSM 6,50
Cameron Woodward (Australia): KSM 8,00
Mathias Thörnblom (Szwecja): KSM 5,33
Oliver Berntzon (Szwecja): KSM 6,50
Patryk Beśko: KSM 2,50
Dominik Kossakowski: KSM 2,50
Kamil Matyjas: KSM 2,50
Krzysztof Wittstock: KSM 2,50
 
Trener: Stanisław Chomski
 
 
 
GKM Grudziądz:
 
1. Chris Harris (Wielka Brytania): KSM 6,51
Popularny Bomber będzie chciał się zrehabilitować po kompletnie nieudanym sezonie 2012. Po raz pierwszy od sześciu lat Brytyjczyka zabraknie w cyklu Grand Prix. Mimo to, do nowego sezonu przystępuje z optymizmem i nowym teamem. Polskim mechanikiem Harrisa będzie Piotr Zieleśkiewicz, były pomocnik Rory’ego Schleina. W I lidze po raz ostatni ścigał się w 2010 roku, będąc silnym ogniwem Marmy Rzeszów. Chris nigdy nie zawodził w pierwszoligowej rywalizacji i śmiało można stwierdzić, że powinien on być najsilniejszym punktem grudziądzkiego GKM-u.
 
2. Scott Nicholls (Wielka Brytania): KSM 7,91
Drugi z Brytyjczyków w zespole Roberta Kempińskiego. Scotty przez ostatnie dwa lata bronił barw Startu Gniezno i w ubiegłym sezonie walnie przyczynił się do awansu gnieźnian do żużlowej elity. Nicholls to zawodnik, który nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Może brakuje mu tego błysku, ale jeździ równo i przewidywalnie dobrze. W Grudziądzu ma stworzyć ze swoim rodakiem duet liderów zespołu. Na pewno pomoże mu w tym coraz lepsza znajomość torów I ligi, w której ściga się już od 2010 roku. 
 
3. Norbert Kościuch: KSM 7,60
Wychowanek leszczyńskiej Unii był już praktycznie dogadany z klubem z Gniezna, ale ostatecznie pozostał w Grudziądzu. Miejscowi kibice przyjęli tę informację z entuzjazmem, bowiem Norbi jest nie tylko skuteczny i równy, ale także ambitny i waleczny. O  jego niesłychanie równej formie świadczy fakt, że przez sześć lat startów w I lidze osiągał średnią biegową w zakresie od 1,824 do 1,965. Idealny zawodnik drugiej linii, który równie dobrze może stać się zawodnikiem, ciągnącym wynik całej drużyny. Jego atutem jest bardzo dobra postawa w spotkaniach wyjazdowych. Jeśli oprócz tego poprawi występy na własnym torze, to będzie silnym punktem grudziądzan oraz jednym ze skuteczniejszych Polaków na torach pierwszoligowych.
 
4. Andriej Karpov (Ukraina): KSM 6,74 
Dla Ukraińca, który ma swoją bazę w niedalekiej Bydgoszczy, będzie to drugi sezon w barwach klubu z Grudziądza. Można być pewnym, że Andriejowi nie zabraknie ambicji i woli walki. Do tego wciąż jest zawodnikiem perspektywicznym, rozwijającym się z sezonu na sezon. Rok temu bardzo dobrze rozpoczął rozgrywki ligowe, ale później nieco spuścił z tonu. 26-letni zawodnik powinien tworzyć solidną drugą linię zespołu GKM-u, ale warunkiem jest prezentowanie takiej formy, jak w pierwszych spotkaniach sezonu 2012. 
 
5. Tomasz Chrzanowski: KSM 4,40
Chrzanek powraca do Grudziądza po nieudanym sezonie spędzonym w Gdańsku. Wychowanek Apatora Toruń liczy na odbudowanie formy w zespole Roberta Kempińskiego. Sztuka ta udała mu się w 2010 roku, kiedy jazda dla GTŻ-u pozwoliła mu wrócić do wysokiej dyspozycji po fatalnym sezonie w bydgoskiej Polonii. Na pierwszoligowym froncie nigdy nie zawodził i poza pojedynczymi wpadkami był podporą swoich drużyn. Jeśli w nadchodzących rozgrywkach będzie podobnie, to stać go na dołączenie do liderów zespołu. Początkowo grudziądzcy działacze nie mogli dojść z Chrzanowskim do porozumienia, ale ostatecznie kontrakt na sezon 2013 został podpisany. Jego postawa może w wielu przypadkach decydować o wynikach spotkań GKM-u.
 
6. Mateusz Rujner: KSM 2,50
17-letni wychowanek GTŻ-u dopiero wkracza w świat speedwaya. W minionym roku kilka razy pokazał próbkę swoich nieprzeciętnych umiejętności i miał ogromną szansę na regularne starty w lidze w drugiej części rozgrywek. Na przeszkodzie stawały jednak częste kontuzje. Z tego powodu Mateusz bardzo intensywnie przygotowuje się do zbliżających się rozgrywek. Rujner zostanie rzucony na głęboką wodę – przyjdzie mu rywalizować w spotkaniach I ligi, a jego wyniki mogą mieć wpływ na uzyskanie awansu przez GKM. Ostatnie sezony pokazały bowiem jak istotne jest posiadanie solidnych juniorów. Od Rujnera nie można wymagać zbyt wiele, jednak przy walce o awans nie ma czasu na naukę.
 
7. Hubert Łęgowik (gość): KSM 2,50 
Wychowanek częstochowskiego Włókniarza trafił do Grudziądza na zasadzie tzw. gościa. Dotychczas wystąpił w trzynastu spotkaniach ligowych, jednak nie były to udane występy. Siedemnastolatek ani razu nie wygrał ani nie przyjechał drugi w swoim wyścigu. Wystawienie w wyjściowym składzie dwóch niedoświadczonych juniorów może być sporym ryzykiem. Tym bardziej, że spotkaniom GKM-u będzie towarzyszyła spora presja na wynik. Alternatywą dla Huberta jest dwóch innych „gości”: Łukasz Cyran oraz Adrian Cyfer. Ich występy zależą jednak od tego, czy znajdą się w podstawowym składzie Stali Gorzów. 
 
KSM: 35,66
 
Rezerwowi:
Ales Dryml (Czechy): KSM 6,50 - kontrakt warszawski
Kevin Woelbert (Niemcy): KSM 6,50
Łukasz Cyran: KSM 2,86 – gość
Adrian Cyfer: KSM 2,50 - gość
Denis Niedzielski: KSM 2,50
Karol Szychowski: KSM 2,50
 
Trener: Robert Kempiński
 
 
Opracowali: Maciej Szymański, Krzysztof Beszczyński, Dawid Duczmal, Michał Myśliwiecki, Krzysztof Szopieraj, Przemysław Deka
Przemysław Deka (za: inf. własna)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2025 Zuzelend.com