Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Historia motocykli

W drugim artykule naszego nowego działu, przedstawiamy Państwu historię motocykli. Aby nie zniechęcić fanów speedway'a - uspokajamy. W dalszych częściach opublikujemy dokładnie historię motocykli żużlowych. Jak wiadomo historia sportu żużlowego jest ściśle powiązana z historią motoryzacji.

Powód jest banalny -  brak maszyn jednośladowych = brak żużla, a nie wyobrażam sobie pokonywania czterech okrążeń na rowerach. Taki zwyczaj jest obecny na toruńskim torze, oczywiście nie jako wyścig o punkty, ale o nagrody dla publiczności i nie ma czterech okrążeń tylko jedno. Jednak motocykle wywodzą się od rowerów, pierwszy pramotocykl, którego konstruktorem był Pierre Michaux wraz z synem Ernestem zbudował nowoczesny, jak na tamte czasy pojazd jednośladowy. Był połączeniem roweru i silnika parowego. Ten jednoślad w przeciwieństwie do reszty rowerów miał stalową ramę, silnik parowy pozwalał mu rozwijać prędkość do 16 km.

Fakt, iż „motorower” Pierre”a posiadał stalową ramę sprawiał, że wydawała się to maszyna nowocześniejsza od pierwszego jednoślada, który został nazwany motocyklem i oficjalnie to od niego rozpoczęła się era motocykli. Jego konstruktorem był Gottlieb Daimler a maszyna, którą skonstruował w 1885 nazywała się Reitwagen mit Petroleum Motor. Była to maszyna prawie w całości wykonana z drewna oraz nie posiadała ogumienia na kołach. Zawierała podstawowe założenia konstrukcyjne, które obserwujemy w dzisiejszych motocyklach, a więc silnik z pionowymi cylindrem umieszczonym na ramie, pomiędzy dwoma kołami o jednakowej wielkości. Jak powszechnie wiadomo wielkie wynalazki są dziełem przypadku, tak tutaj konstruktor chciał tylko wypróbować silnik, po czym zaprzestał testów z tego typu pojazdami.

Warto zapoznać się z danymi technicznymi pierwszego motocykla
masa: 90 kg
prędkość maksymalna: 12km/h
moc: 0,5 KM

Skrzynia biegów była dwubiegowa z przełożeniem pośrednim. Silnik jednocylindrowy o pojemności 261 cm3. Może demonem prędkości i mocy ta maszyna nie była, ale przetarła swoimi 12 km pierwsze szlaki dla następnych pokoleń.

Pierwszym motocyklem produkowanym seryjnie był „Motorrad” z 1894 r. nazwa mylnie oznacza motorower, ale był to już motocykl. Konstrukcja była, jak na owe czasy nietypowa. Między cztery ukośne rury stalowej ramy wmontowano zbiornik paliwa. Pod nim znajdował się dwucylindrowy silnik czterosuwowy, chłodzony cieczą. Ogumienie do niego zostało zrobione przez Johna Dunlopa który od 1888 zajmował się produkcją ogumienia. Założył później firmę produkującą ogumienie do pojazdów. Ogółem wybudowano 2,5 tys. tych maszyn (1500 powstało w fabryce Hildebrand & Wolfinliller natomiast pozostałe 1000 powstało we Francji na podstawie wykupionej  licencji).

Warto jeszcze wspomnieć o trójkołowcu Alberta de Diona iGeorgesa Boutona zwanym potocznie De Dion – Bouton. Po raz pierwszy zastosowano w nim zapłon elektryczny, co pozwoliło osiągnąć wysoką, jak na tamte czasy prędkość obrotową 1800 obr/min. Konstrukcja cieszyła się dużym (jeśli nie największym) zainteresowaniem wśród producentów wielu marek motocykli. Uwagę każdego przykuwał silnik, który dzięki nowoczesnej i prostej konstrukcji był kopiowany nie zawsze zresztą legalnie przez innych producentów motocykli. Była to też jedna z pierwszych maszyn, która trafiła na ziemie ówczesnego Królestwa polskiego za sprawą Warszawskiego Przedstawicielstwa Maszyn Rolniczych Stanisława Grodzkiego. Egzemplarz przetrwał do dnia dzisiejszego i można go oglądać w muzeum techniki w Warszawie.

Pojemność: od 137cm3 do 250 cm3
Moc: 0,75K 1,25K 1,75K
Prędkość maksymalna 50km/h

Kolejne - już stricte żużlowe artykuły - wkrótce.

Źrodło: inf. własna, wikipedia.

© 2002-2025 Zuzelend.com