"Walczymy o byt" - z takim hasłem za pewne przystępują do rozgrywek 2016 zawodnicy i działacze opolskiego Kolejarza. I nie chodzi tu o byt pozostania w lidze, lecz o byt finansowy i miejsce na żużlowej mapie Polski.
Opolanie po roku przerwy wracają do żużlowych rozgrywek ligowych. Po sezonach pełnych problemów finansowych i rządów prezesa Jerzego Drozda, drużyna nie została dopuszczona do rozgrywek w sezonie 2015.
Kibice oglądali za to rozgrywki młodzieżowe oraz obsadzoną samymi światowymi gwiazdami ?Opolską Karolinkę?. Czy to zaspokoiło głód żużla w Opolu? Na pewno nie!
Kolejarz Opole może liczyć na wsparcie od miasta. Skromne, bo skromne, ale zawsze to coś. W końcu 250 tysięcy (wieloletnie dofinansowanie) + 150 tysięcy złotych (coroczne) na ulicy się nie znajduje. Opolanie, oprócz opłacenia zawodników w sezonie, potrzebują pieniędzy na modernizację obiektu, który do rozgrywek pierwszoligowych zbytnio się nie nadaje.
Lista prac jest długa. Najważniejszą inwestycją jest zakup i zamontowanie nowej bandy pneumatycznej, bo ta, która jest przy Wschodniej, straciła homologację w 2014 roku. Ponadto konieczna jest także m.in. modernizacja bandy stałej, zamontowanie na niej specjalnych odbojników, dosypanie nawierzchni i poprawa profilu toru, wymiana płyt na łukach (na prostych zostały one zmienione), korekty słupków maszyny startowej, montaż barierki zabezpieczającej dla kibiców, poprawa kanalizacji odpływowej na torze, czy przegląd i uporządkowanie instalacji elektrycznej. To nie koniec, ale na szczęście pozostałe prace to już znacznie mniejszy kłopot.
Zawodnicy Kolejarza na sezon 2016 może nie powalają na kolana, lecz w mojej ocenie mogą na swoim torze nieco namieszać. Widać w kadrze paru młodych, perspektywicznych zawodników, którzy w ubiegłym sezonie pokazywali się z dobrej strony w rodzimych ligach. Mam tu na myśli trójkę Szwedów: Kennyego Wennerstama, Joela Anderssona i Mathiasa Thoernbloema. Młodzi Skandynawowie nieraz jechali ??z pazurem?? w Elitserien, czy dobrze punktowali w Allsvenskan.
Tor w Opolu jest techniczny, wąski i krótki, co na pewno będzie łatwe dla przyjezdnych drużyn. Dlatego też w drużynie nowego menagera opolskiej drużyny, Bartłomieja Czekańskiego znaleźli się zawodnicy ze sporym żużlowym stażem, tj. Denis Gizatullin czy Tomasz Rempała.
Kto jednak będzie stanowił o sile opolskiego zespołu? Młodzież czy doświadczenie? A może mieszanka ta okaże się niezłym produktem, który będzie w stanie namieszać na pierwszoligowym froncie?
Jedno jest pewne: Opolanie o awans do Ekstraligi, czy Play-Off nie walczą, ale na pewno będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony i utrzeć nosa niejednemu faworytowi. Wszystko jednak zweryfikuje forma dnia i ogólna dyspozycja poszczególnych zawodników.
Przewidywany skład meczowy:
9. Tomasz Rempała
10. Łukasz Przedpełski
11. Mathias Thoernblom
12. Kenny Wennerstam
13. Denis Gizatullin
14. Jędrzej Zając
15. Adrian Woźniak
KADRA KOLEJARZA OPOLE 2016
Denis Gizatullin (Rosja)
Andriej Kobrin (Ukraina)
Kenny Wennerstam (Szwecja)
Joel Andersson (Szwecja)
Mathias Thoernblom (Szwecja)
Valentin Grobauer (Niemcy)
Tomasz Rempała
Łukasz Przedpełski
JUNIORZY:
Jędrzej Zając
Tomasz Gąsior
Adrian Woźniak (wypożyczony z CKM Włókniarz Częstochowa)
KONTRAKTY WARSZAWSKIE:
Arslan Faizulin
Michał Łopaczewski
Menadżer: Bartłomiej Czekański
Przyszli:
Denis Gizatullin (Rosja), Andriej Kobrin (Ukraina), Kenny Wennerstam (Szwecja), Joel Andersson (Szwecja), Mathias Thoernblom (Szwecja), Valentin Grobauer (Niemcy), Tomasz Rempała, Łukasz Przedpełski, Adrian Woźniak (wypożyczony z CKM Włókniarz Częstochowa), Arslan Faizulin, Michał Łopaczewski
Odeszli: ---