Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Bogate żużlowe dziedzictwo Stadionu Śląskiego
 21.09.2024 1:03
Stadion Śląski po raz trzeci będzie gospodarzem Wielkiego Finału TAURON Speedway Euro Championship. „Kocioł Czarownic” to miejsce o szczególnym znaczeniu dla historii zarówno polskiego, jak i światowego żużla, gdzie po zwycięstwa sięgali najlepsi z najlepszych.
Historia żużla na Stadionie Śląskim sięga początku lat 70. XX wieku. W lipcu 1971 roku podjęto decyzję o budowie toru żużlowego, który miał zastąpić bieżnię lekkoatletyczną. Ogromny wkład w projekt wniósł były zawodnik oraz trener klubu ze Świętochłowic – Robert Nawrocki, który był postrzegany jako specjalista w nadzorowaniu budowy wielu żużlowych obiektów.
 
Prace zakończono na początku 1972 roku. Nowo powstały tor miał 384 metry długości, a co ciekawe, do jego utworzenia zamiast tradycyjnej nawierzchni żużlowej użyto granulatu kamiennego. Miesiąc po zakończeniu prac w „Kotle Czarownic” odbyły się pierwsze oficjalne zawody. W czwartek 8 czerwca 1972 roku rozegrano czwartą rundę zmagań o Złoty Kask, w której zwyciężył Marek Cieślak. Były to pierwsze z wielu zawodów najwyższej rangi rozegranych w Chorzowie.
 
Rok później Stadion Śląski stał się drugim polskim obiektem, na którym rozegrano finał Indywidualnych Mistrzostw Świata. W 1970 roku zmagania odbyły się na wrocławskim Stadionie Olimpijskim, a po trzech latach światowy czempionat powrócił do Polski, tym razem do „Kotła Czarownic”. Zmagania, które miały miejsce 2 września 1973 roku, zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiego żużla, ponieważ po raz pierwszy tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zdobył Polak. Mowa o Jerzym Szczakielu, który po emocjonującym biegu dodatkowym z legendarnym Ivanem Maugerem sięgnął po złoty medal. Pamięć o sukcesie Polaka nie zginęła, a finałowy bieg dzisiejszych zawodów zostanie rozegrany na jego cześć. Zwycięzca tej gonitwy otrzyma specjalnie przygotowane trofeum upamiętniające Jerzego Szczakiela – pierwszego polskiego Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu.
 
Do końca XX wieku Stadion Śląski gościł finały Indywidualnych Mistrzostw Świata jeszcze trzy razy. Ponadto, w 1974 roku Chorzów był gospodarzem finału Drużynowych Mistrzostw Świata, a w 1978 oraz 1981 roku – Mistrzostw Świata Par.
 
Na kolejne międzynarodowe zawody w „Kotle Czarownic” trzeba było czekać do 2002 roku. Wówczas obiekt gościł ósmą rundę FIM Speedway Grand Prix, którą wygrał Nicki Pedersen, a podium uzupełnili Jason Crump oraz Mikael Max. W kolejnym roku w Chorzowie odbyły się inauguracyjne zmagania cyklu, w których zwyciężył Tony Rickardsson. Na drugim stopniu podium stanął Pedersen, a trzecie miejsce zajął Lukas Dryml. Była to ostatnia runda Indywidualnych Mistrzostw Świata na Stadionie Śląskim, jak dotąd. Na powrót żużla do Chorzowa czekano 15 lat.
 
W 2018 roku żużel powrócił do zmodernizowanego „Kotła Czarownic” za sprawą meczu Polska – Reszta Świata oraz finałowej rundy TAURON Speedway Euro Championship, którą wygrał Leon Madsen. Duńczyk przypieczętował tytuł, kończąc zawody z kompletem 18 punktów. Finałowa odsłona TAURON Speedway Euro Championship na Stadionie Śląskim odbyła się także w 2019 roku. Tym razem zwycięstwo świętował Mikkel Michelsen.
 
Lista startowa Wielkiego Finału TAURON SEC 2024:
1. Leon Madsen (Dania)
2. Rasmus Jensen (Dania)
3. Kacper Woryna (Polska)
4. Tom Brennan (Wielka Brytania)
5. Anders Thomsen (Dania)
6. Bartłomiej Kowalski (Polska)
7. Timo Lahti (Szwecja)
8. Dimitri Berge (Francja)
9. Jevgenijs Kostigovs (Łotwa)
10. Janusz Kołodziej (Polska)
11. Maciej Janowski (Polska)
12. Piotr Pawlicki (Polska)
13. Norick Blödorn (Niemcy)
14. Andzejs Lebedevs (Łotwa)
15. Patryk Dudek (Polska)
16. Jacob Thorssell (Szwecja)
17. Robert Chmiel (Polska)
18. Tim Sørensen (Dania)
 
Bilety na finałową rundę TAURON Speedway Euro Championship 2024, która odbędzie się 21 września w Chorzowie dostępne są na ebilet.pl oraz speedwayeuro.com.
Redakcja (za: inf.prasowa)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2025 Zuzelend.com