Grudziądz historia speedwaya.
31.10.2015 19:04
Zdarzyło się... wiosną 1946 roku Artykuł z Nowości.....
Nie mam wprawy w pisaniu takich rzeczy ale interesuję mnie historia również ta żużlowa....
Natknąłem się na artykuł w Nowościach Toruńskich o w/w tytule i wstawiam jego treść poniżej:
W cyklu przypominającym najważniejsze wydarzenia w historii Grudziądza dziś początki sportu żużlowego.
Tradycje sportu motorowego w Grudziądzu sięgają lat 20. XX wieku. W 1924 r. przy KS ?Olimpia? powstała sekcja motocyklowa pod kierownictwem Stanisława Jurkiewicza.
Motory na szosie
Sekcja należała do Polskiego Związku Motocyklowego i od sezonu 1925/26 organizowała zawody motorowe, nie tylko szosowe, ale też żużlowe na nowo wybudowanym stadionie przy ulicy Parkowej, który posiadał tor kolarsko ? motocyklowy.
W 1926 r. odbyły się mistrzostwa Polski w wyścigach szosowych na trójkącie szos pod Grudziądzem: Zakurzewo, Wełcz, Dusocin. Podobne zawody o mistrzostwo Polski odbyły się w maju 1933 r. Takie zawody przyciągały ogromną publiczność, która stojąc na poboczu szos podziwiała wyczyny motocyklistów. W latach 1935 ? 1937 trzykrotnym motocyklowym mistrzem Polski został Jan Witkowski z ?Olimpii?. Z czasem wyodrębniła się grupa specjalizująca się w wyścigach na żużlu. Zawody odbywały się na stadionie przy ulicy Parkowej. W czasie wojny stadion ten został zniszczony.
Po II wojnie światowej, w 1946 r. reaktywowano sekcję motocyklową. W dniu 22 czerwca 1946 r. wyłoniono władze sekcji. Kierownikiem został Jerzy Piotrowicz, zastępcą kierownika Stanisław Wąsowski, sekretarzem Teodor Włodarczyk, a skarbnikiem Jan Najdrowski. Na tym zebraniu postanowiono zgłosić grudziądzką sekcję do Polskiego Związku Motocyklowego. Pierwsze zawodu motorowe w powojennym Grudziądzu odbyły się 21 lipca 1946 r. na stadionie wojskowym przy ulicy Słowackiego. Po Jerzym Piotrowiczu w następnych kadencjach funkcję kierownika sekcji pełnili: Jan Matczak, Leon Formaniewicz i Józef Talpa.
W 1948 r. na stadionie przy ulicy Hallera odbyły się pierwsze w Grudziądzu międzynarodowe zawody żużlowe, w których wzięli udział grudziądzanie: Jan Najdrowski i Czesław Szałkowski. W zawodach spotkali się motocykliści Polski Północnej i Holandii. Wynik 82 do 64 dla Polski.
Byli też w kadrze
Do szczególnie wyróżniających się zawodników w tym okresie należeli Władysław Gątkiewicz, Jan Matczak, Jan Najdrowski, Czesław Szałkowski i Tadeusz Zwoliński. Odnosili oni sukcesy krajowe i zagraniczne. Władysław Gątkiewicz znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji zawodników przez PZMot w roku 1948. Jan Najdrowski był trzeci, a Tadeusz Zwoliński siódmy. Zawodnicy ?Olimpii? startowali w pierwszej lidze żużlowej i odnosili w niej sukcesy.
Jan Najdrowski w 1948 r. był wystawiony do reprezentacji Polski na zawody w Holandii. W następnym roku w spotkaniach rewanżowych w Warszawie i we Wrocławiu wystawiono Czesława Szałkowskiego. W 1948 r. zawodnicy ?Olimpii? zdobyli tytuł ?Motocyklowy Mistrz Pomorza?. Triumfatorami w swoich kategoriach byli Władysław Gątkiewicz (125 ccm), Czesław Szałkowski (250 ccm), Jan Najdrowski (350 ccm) i Tadeusz Zwoliński w kategorii ponad 350 ccm.
Sukcesy jak i istnienie sekcji motorowej w Grudziądzu zakończyły się w latach 50. XX w. na skutek przeprowadzonych odgórnie zmian organizacyjnych w polskim sporcie. Musiało upłynąć wiele lat, aby sport żużlowy ponownie narodził się w Grudziądzu.
Nowy tor w parku
26 września 1967 r. oddano do użytku tor żużlowy na znajdującym się w Parku Miejskim stadionie KKS ?Nadwiślanin?.
W 1976 r. powstała Grudziądzka Sekcja Żużlowa, a w 1979 r. powstał Grudziądzki Klub Motorowy (GKM). Jego pierwszym prezesem był Jerzy Urbański.
Jeśli macie więcej informacji o 20-leciu międzywojennym oraz okresie powojennym tzn.lata 50-60 piszcie lub wstawcie zdjęcia.
Dotyczy to również waszych klubów a nie tylko historii speedwaya w Grudziądzu...
Pozdrawiam Bartek.