Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Gnieźnieńskie Gwiazdy: Henryk Cieślewicz
 04.06.2013 22:25
Gniezno ? miasto, które żyje speedway?em. Kościół, obiad, a potem mecz to od lat rytuał wielu mieszkańców Pierwszej Stolicy. Starsi wciąż jeszcze pamiętają dawne czerwono-czarne Gwiazdy, które przez lata zapewniały zwycięstwa gnieźnianom. Nieco młodszym kibicom, sylwetki wybitnych żużlowców spod znaku orła, przypomni cykl zawierający krótkie wspomnienia wybitnych żużlowców.

Henryk Cieślewicz.

 

Prekursor czarnego sportu w Grodzie Lecha. Legenda. Był pierwszym zawodnikiem Startu Gniezno; człowiekiem przez całe życie związanym  z gnieźnieńskim żużlem.

 

Rok 1947 – czarny sport w Pierwszej Stolicy zaczyna kiełkować. Zespół do profesjonalnych rozgrywek ligowych zgłoszony zostaje dopiero w 1956r, choć pierwszy klub powstał już cztery lata wcześniej. Henryk Cieślewicz wraz z kolegami rozpoczyna walkę o najwyższe cele.

 

Dwa lata później trud włożony w treningi przynosi wymarzony efekt - gnieźnieńscy żużlowcy awansują do grona pierwszoligowych drużyn.  Następny rok przynosi wiele pecha i niemiłych sytuacji. Śmierć Witolda Świątkowskiego i kontuzje powodują degradację teamu z Gniezna.

 

Mimo problemów, również tych finansowych, Henryk Cieślewicz pozostaje w swoim macierzystym klubie i swoją jazdą bawi drugoligowych fanów aż do roku 1965.

 

Indywidualnie nie osiągnął wielu sukcesów. Stanął na najwyższym stopniu podium w wyścigach motocyklowych młodzików w Mistrzostwach Gniezna. Został Indywidualnym Wicemistrzem Wielkopolski, a także wygrał Turniej o Puchar PMRN.

 

Mimo, że  indywidualnie nie imponował, stanowił filar drużyny z Grodu Lecha. Jego postać, choć zapomniana już przez niektórych (wszak lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to dosyć odległe czasy), wciąż tkwi w pamięci w sercach sporej części sympatyków sportu żużlowego w Gnieźnie.

 

Henryk Cieślewicz, przegrał walkę z chorobą. Zmarł w 2006 roku. Pamięć o nim przetrwa zawsze, bo takich zawodników, jak on dzisiaj już nie ma…

 

W tekście wykorzystano informacje zawarte w książce Jarosława Trąpczyńskiego - Historia Gnieźnieńskiego Żużla 1947-2001.

Podobał Ci się ten artykuł?
Daj plusa autorowi, by zwiększyć jego szanse na nagrodę!
Aktualna ocena: 0
Daria Kawczyńska (za: inf. własna)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2025 Zuzelend.com