Sprzęgło w motocyklu żużlowym jest sprzęgłem suchym, a przez to iż motocykle te nie posiadają skrzyni biegów, jest ono jedynym pośrednikiem przeniesienia obrotów z silnika na tylne koło motocykla. Odbywa się to za pomocą dwóch łańcuchów.
Sprzęgło składa się z przystawki oraz z właściwego sprzęgła. Sprzęgło natomiast składa się z kosza sprzęgłowego, zabieraka, tarczek sprzęgłowych oraz docisku. Tarczki sprzęgłowe dzielimy na ferody, Harushi oraz aluminiowe przekładki. Kompletny wkład składa się z trzech przekładek oraz 4 tarczek sprzęgłowych - w zależności od preferencji zawodnika.
Sprzęgło w każdych wyścigach jest równie ważne jak dobry silnik, bo właśnie dzięki sprzęgłu możemy wykorzystać wszystkie atuty jednostki napędowej. Dlatego też przygotowanie sprzęgła do zawodów stanowi jedno z najważniejszych czynności dla mechaników.
Spalone sprzęgło ma bardzo specyficzny zapach i często możemy to stwierdzić już podczas biegu gdy zawodnik przejeżdża obok nas i często skupia się on tylko na obronie pozycji… Również zawodnik może wyczuć ten problem jednak bardzo często wracając do parkingu mówi, że motocykl jest za mocny bo "kręci". Dzieje się tak dlatego, gdyż silnik bardzo szybko wchodzi na obroty, jednak motocykl nie nabiera spodziewanej prędkości.
Sprzęgło w motocyklu żużlowym wykorzystywane jest podczas startu i dojazdu do pierwszego łuku stanowi swego rodzaju kontrolę jazdy. Zawodnik delikatnie naciska dźwignie sprzęgła dzięki czemu może kontrolować motocykl, starając się równocześnie uzyskać maksymalną przyczepność tylnego kola do podłoża. Tzw. świeca na starcie jest najczęściej konsekwencją błędu technicznego zawodnika, który nie zdąży po starcie ponownie nacisnąć dźwigni.
Tarczki sprzęgłowe, zaraz po oponach, są najbardziej zużywalnymi elementami motocykla. A ich żywotność na najwyższym poziomie szacuje na około 10 startów. Jednak wielu zawodników używa je dłużej ale tylko dlatego iż ich wymiana jest bardzo kosztowna i nie wszystkich na tak częste wymiany stać.
Kompletne sprzęgło Firmy NEB to koszt około 3900 zł natomiast kompletny wkład tarczek to koszt od 800-1200 zł w zależności od wyboru modelu i producenta tarczek.