To już piąta przygoda z odkrywaniem zabójczej maszyny, jaką jest motocykl żużlowy. Dziś na warsztat weźmiemy ramy. To najprostszy produkt w całym motocyklu, lecz w ostatnich latach, żużlowcy coraz bardziej przy niej kombinują...
Jest to niemalże jedyna część w całym motocyklu, gdzie kwestie regulaminowe, nie mają praktycznie żadnych wytycznych. Jedyne zastrzeżenia dotyczą materiałów, z jakich nie może być wyprodukowana rama. Nie wolno używać tytanu przy konstrukcji ramy, widelca, kierownicy i osi obu kół.
Jednym z wymogów regulaminowych jest to, aby nazwa producenta silnika jak i ramy znajdowały się na tych elementach.Jest to jednak przepis martwy, bo nie spotkałem się z tym, by ktoś sprawdzał czy na ramie znajduje się nazwa producenta.
Ramy do motocykli żużlowych produkują w zasadzie tylko trzy firmy: Jawa, która zbankrutowała, Stuha, która w ostatnich latach zaczęła wypierać Jawę z rynku oraz angielski producent JHR. W Polsce największą popularnością cieszą się obecnie ramy firmy Stuha, co wynika głównie z ceny i dostępności elementów.
Ogólnie pojmując, określenie ramy dotyczy trzech elementów: widelca, środka i tyłu.
Wizualnie praktycznie bardzo ciężko odróżnić ramy poszczególnych firm. O ile widelec można jeszcze rozróżnić, o tyle środek i ramy niczym się nie różnią. Dobre oko jest w stanie natomiast doszukać się różnic w tyle ramy. Jeśli chodzi o poszczególne części ramy, tzw. widelec produkuje jeszcze firma byłego żużlowca z Danii Briana Andersena - BAR (Brian Andersen Racing). Jest to niemalże 100% kopia widelca Tony Rickardssona.
Jako ciekawostkę mogę podać, że Bartosz Zmarzlik jeździ na ramach własnej produkcji, które wytwarza jego tata. Po bankructwie firmy Jawa w Polsce jest podejmowana próba wyprodukowania ramy naszej produkcji, bardzo zbliżonej do Jawy.
Rama - wbrew pozorom - jest bardzo ważnym elementem motocykla żużlowego. To, w jaki sposób pracuje rama, przekłada się na m.in. na prowadzenie motocykla. Obecne ramy są bardziej elastyczne, a ma to związek z "leżącymi" silnikami, które obowiązują już od dłuższego czasu.