Na początek tak dla przypomnienia odrobina historii. Stadion Olimpijski to obiekt wybudowany pod koniec lat ?20 XX wieku na wrocławskim Zalesiu wg projektu Richarda Konwiarza. Nazwa stadionu wywodzi się od nagrody jaką otrzymał architekt za projekt na wystawie architektonicznej podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1932. Ciekawostką może być fakt, że Richard Konwiarz zaprojektował m.in. również bramę do Wrocławskiego Zoo, kilka schronów i kamienic w Stolicy Dolnego Śląska.
Po II Wojnie Światowej, Stadion Olimpijski był jednym z najważniejszych sportowych obiektów obok takich jak Stadion Śląski w Chorzowie czy stadion Dziesięciolecia w Warszawie, na którym rozgrywano mecze piłkarskiej reprezentacji Polski i oczywiście międzynarodowe zawody żużlowe. W 1978 roku na czterech 80 metrowych stalowych masztach zainstalowano oświetlenie co czyniło go wówczas najjaśniej oświetlanym stadionem
w Europie. Ponadto w 1979 zainstalowano podgrzewaną murawę (jedyny wówczas taki obiekt w Polsce).
Od 1950 jest miejscem rozgrywania meczy ligowych drużyny żużlowej Sparta Wrocław.
Pierwszą ważną międzynarodową imprezą żużlową rozegraną na Olimpijskim był finał Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu w 1960. W 1970 r. FIM po raz pierwszy przyznał prawo organizacji Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu PZM-otowi, który na miejsce tej wielkiej imprezy wybrał Wrocław (06.09.1970). Mistrzem Świata został wtedy Ivan Mauger, ale dwa pozostałe miejsca na podium należały do polaków (srebro Pawła Waloszka, brąz Antoniego Woryny). Na kolejny wielkie żużlowe święto czyli finał IMŚ czekano we Wrocławiu ponad 20 lat,
bo do 29.08.1992. Złoto dość niespodziewanie zdobył wtedy Gary Havelock przed Perem Jonssonem i Gertem Handbergiem.
Od 1995 r. Indywidualny Mistrz Świata wyłaniany jest w cyklu Grand Prix. Pierwsze historyczne zawody w tym systemie odbyły się 20 maja 1995 właśnie we Wrocławiu. Zwycięzcą został nie kto inny, jak sam Tomasz Gollob (drugi Hans Nielsen, trzeci Chris Louis). Na Olimpijskim zawody z cyklu GP rozegrano jeszcze później 8 razy pod nazwą Grand Prix Polski lub Europy (1996,1997,1999, 2000, 2004-2007). Inne pierwsze rozgrywane w nowym systemie od 2001 międzynarodowe zawody to Drużynowy Puchar Świata (wcześniej DMŚ), których finał (07.07.2001), a wcześniej baraż po raz pierwszy również odbyły się we Wrocławiu. Ostatnią światową imprezą
na wrocławskim Stadionie Olimpijskim był turniej SGP Europy rozegrany 12.05.2007 r.
Pomimo, że na stadionie odbywały się międzynarodowe zawody żużlowe, które przyciągały do Wrocławia mnóstwo kibiców ze wszystkich żużlowych krajów Europy, obiekt nie mógł doczekać się kompleksowego remontu i modernizacji. Prowizoryczne naprawy, wymiana bandy, przebudowa toru, dołożenie plastikowych krzesełek, dawały niewielki ogólny efekt.
?Skansen Olimpijski? jak potocznie mówiono o wrocławskim obiekcie, w porównaniu z nowoczesnymi stadionami żużlowymi w Toruniu czy Gorzowie wypadał raczej blado.
Nadzieja na odnowienie głównej areny zmagań wrocławskich żużlowców pojawiła się wraz z przyznaniem Wrocławiowi imprezy pt ?World games 2017? czyli Igrzyska Sportów Nie ? olimpijskich. Żużel będzie kolejną nową dyscypliną na tym międzynarodowym sportowym wydarzeniu.
Gruntowny remont i przebudowa ruszyły w 2015 r. Prace były kompleksowe i na tyle szerokie, że żużlowcy w sezonie 2015 musieli odjechać swoje mecze do końca czerwca, a kibice mieli do dyspozycji tylko trybuny na jednej prostej (pod wieżą).
Sezon 2016, o którym wszyscy pewnie woleli by zapomnieć, to wycieczki na poznański Golęcin. Na szczęście dla Betard Sparty Wrocław i jej fanów remont dobiega końca.
Na pierwszy rzut oka patrząc z zewnątrz różnicy dużej nie widać. Gdy przyjrzeć się dokładnie Stadion awansował do stadionowej ekstraligi. Patrząc od zewnątrz, ceglana elewacja obiektu zostało odnowiona, cegła jest czysta i przypomina tą z najładniejszych wrocławskich zabytków. We wszystkich wejściach zainstalowany metalowe bramy z kołowrotkami. Zostały dobrze oznaczone numerami. Charakterystyczne wieże oświetleniowe czyniące obiekt rozpoznawalnym z daleka zostały skrócone, ale zainstalowano na nich nowoczesne lampy. Odremontowana została oczywiście Brama Maratońska, powiększono parking dla samochodów żużlowców. Największe wrażenie na nowym ?Olimpijskim? robi dach nad trybuną główną i całej prostej startowej. Jest nowa wieżyczka sędziowska i przeszklone pomieszczenia dla osób funkcyjnych. Na wszystkich trybunach zainstalowano plastikowe krzesełka, z których utworzono napisy ?Sparta? pod wieżą i po przeciwnej stronie pod dachem ?Wrocław?. Stadion jest w tej chwili na etapie prac wykończeniowych.
Kibiców i przede wszystkim samych żużlowców na pewno interesuje tor i jego nawierzchnia.
Szczegółowe parametry toru piszącemu te słowa nie są znane. Została na pewno zmieniona jego geometria, na nowo została ułożona nawierzchnia. Na zdjęciach tor wygląda póki co jak bagno i do ścigania się nie nadaje, ale kwestia najbliższych tygodni, lepszej pogody i Rafał Dobrucki przygotowuje nawierzchnię do ścigania. Pozostaje teraz z niecierpliwością oczekiwać pierwszego meczu ligowego Betard Sparty Wrocław.