Prezes Michał Świącik: „Każdy dowódca musi być dumny ze swoich żołnierzy”
18.10.2022 15:06
Prezes zielona-energia.com WŁÓKNIARZA Częstochowa, Michał Świącik podsumował sezon 2022 i opowiedział o zdobytych przez drużynę trofeach, powodach do dumy i częstochowskich kibicach.
– Zawsze trzeba być dumnym ze swoich zawodników. Każdy dowódca musi być dumny ze swoich żołnierzy tak samo ja w sporcie jestem dumny ze swoich zawodników – powiedział Prezes zielona-energia.com WŁÓKNIARZA Częstochowa, Michał Świącik.
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - skład meczowy z metoda "kevlar do składu"
pozycje od 1 do 5 lub od 9 do 13
* zagraniczny żużlowiec na pozycji seniora
* zagraniczny żużlowiec na pozycji seniora
* zagraniczny żużlowiec (senior lub U-24)
* polski żużlowiec (senior lub U-24)
* polski żużlowiec na pozycji seniora(w trakcie meczu zastępowany przez U-23)
* 6 lub 14 polski młodzieżowiec
* 7 lub 15 polski młodzieżowiec
* 8 lub 16 zagraniczny żużlowiec U-23
Z zawodników młodzieżowych Wybrzeże ma wykupić z Grudziądza Miłosza Wysockiego oraz posiada dwóch własnych z ważnymi licencjami ligowymi: Mateusza Łopuskiego i Jakuba Kowalskiego.
Natomiast do realizacji tej strategii odnośnie zagranicznych żużlowców według naszych informacji Zdunek Wybrzeże Gdańsk ma dwóch kandydatów. To Duńczyk Mads Hansen (rocznik 2000) i Fin Timi Salonen (2021). Pierwszy startował w tym roku w I-ligowym Trans MF Landshut Devils, a drugi jeździł w II-ligowej Stali Rzeszów oraz w Stali Gorzów w U-24 Ekstraligi.
Opisany przez nas manewr, pozwoliłby Wybrzeżu na ograniczenie się tylko do zakontraktowania jednego polskiego seniora bądź też przedłużenia kontraktu z Wiktorem Trofimowem, który dysponując polskim paszportem i rocznikiem urodzenia 1999, może być obsadzany jako seniora jak i zawodnik U-24.
W opisanej koncepcji, gdy w składzie byłoby tylko dwóch Polaków, a Trofimow wpisany byłby jako U-24, to nie mógłby jego zastąpić zagraniczny zawodnik U-23. Dlatego wydaje się, że większe możliwości taktyczne daje wpisanie dwóch Polaków na pozycje seniorskie, a na pozycję U-24 kolejnego żużlowca zagranicznego.
Ponadto zostały przygotowane koncepcje na wypadek, gdyby i Polak nie zdecydował się na przedłużenie kontraktu. Jedną z nich jest tzw. metoda "kevlar w składzie". W tym przypadku oznaczałaby ona, że pod pozycją seniora wpisywany byłby młody krajowy zawodnik, który nie brałby udziału w meczu. W każdym przewidzianym dla niego wyścigu zastępowany byłby przez wpisanego pod numerem 8 lub 16 żużlowca zagranicznego do lat 23.
Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętymi zmianami regulaminowymi, w składzie drużyny pod numerami od 1 do 5 (goście) oraz 9-13 (gospodarze) musi być dwóch Polaków, a do tej liczby wliczany będzie także Polak, jeśli wystawiony zostanie także jako zawodnik U-24.
Zdunek Wybrzeże Gdańsk oficjalnie, ale także nieoficjalnie nie komentuje swoich relacji z żużlowcami, z którymi osiągnął w sierpniu ustne porozumienie, co do startów przy ul. Zawodników także w 2023 roku. Żaden też inny klub na razie nie ogłosił pozyskania Adriana Gały i Timo Lahtiego, choć pierwszy z nich wiązany jest z Poznaniem, a drugi z Łodzią.
Z tego co udało nam się ustalić, nie ma określonego konkretnego terminu, do którego obaj żużlowcy mieliby się ostatecznie określić, co do startów w Wybrzeżu. Z drugiej strony gdański klub spłacił zaległości finansowe jedynie względem Gały, co pokazuje, że nie liczy już na Fina
Zdunek Wybrzeże Gdańsk wciąż czeka na ostateczną odpowiedź Adriana Gały odnośnie realizacji zawartego, ustnego porozumienia dotyczącego pozostania na przyszły sezon. Jednak klub ma również alternatywne koncepcje, jeśli ten żużlowiec trafi na przykład do Poznania. Jedną z nich jest zastosowanie tzw. metody "kevlar w składzie". Wówczas na pozycje seniorskie wpisywany byłby młody Polak, który nie wyjeżdżałby na tor, a zastępowany byłby przez zagranicznego zawodnika U-23. Do takiej właśnie taktyki mogą być zatrudnieni: Mads Hansen i Timi Salonen.