Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Zmiany w Speedway Grand Prix 2025
 11.11.2024 11:12
Na pół roku przed rozpoczęciem nowego sezonu Speedway Grand Prix właściciel całego cyklu, firma Warner Bros. Discovery (WBD) Sports oraz Międzynarodowa Federacja Motocykliczna (FIM) przedstawiły zmiany, które mają na celu uczynienie jednej z najbardziej emocjonujących dyscyplin sportów motorowych jeszcze bardziej ekscytującą.
W 2025 roku zawodnicy będą mieli sześć szans na zdobycie dodatkowych punktów FIM Speedway Grand Prix World Championship , rywalizując w odmienionej sesji kwalifikacyjnej z nowym formatem pojedynków jeden na jednego. To jedna z głównych zmian wprowadzonych w celu zwiększenia intensywności rywalizacji. 
 
- Wyścigi sprinterskie, które zorganizowaliśmy w tym roku w Cardiff i Warszawie, z pewnością podniosły stawkę w kwalifikacjach w tych rundach, a osiem punktów mistrzowskich, które Dan Bewley zdobył za zwycięstwo w obu wyścigach, pomogło mu zapewnić sobie czwarte miejsce w mistrzostwach na koniec sezonu. Z przyjemnością zorganizujemy wyścigi sprinterskie podczas sześćiu rund w przyszłym roku. a także nowe pojedynki jeden na jednego we wszystkich 10 wydarzeniach. Podczas gdy każdy zawodnik ma zagwarantowane pięć minut czasu na torze w FP1, FP2 i Q1, teraz ma szansę zdobyć dodatkowy czas na torze, docierając do Q2 i wyścigu sprinterskiego lub Q3. Te dodatkowe minuty na torze mogą dać zawodnikom prawdziwą przewagę w wieczornym SGP. I oczywiście, wszelkie punkty zdobyte w wyścigu sprinterskim mogą mieć znaczenie dla tytułu Speedway Grand Prix World Championship, medalu lub nadziei na utrzymanie się ponownie w cyklu - powiedział dyrektor wyścigowy SGP, Phil Morris
 
Kwalifikacje podobnie jak dotychczas będą rozgrywane wcześniej w dniu zawodów, Wyjątkiem będą imprezy rozgrywane na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz Principality Stadium w Cardiff, gdyż one odbędą się w piątkowe popołudnie.  
 
Sześć z dziesięciu przyszłorocznych kwalifikacji zakończy się biegiem sprinterskim.
 
Sprinty poprzedzone zostaną dwoma wolnymi przejazdami treningowymi dla każdego zawodnika. Następnie cała stawka podzielona zostanie na pary, gdzie przez sześćdziesiąt sekund rywalizować będą o zdobycie jak najlepszego czasu okrążenia. Zwycięzca awansuje do kolejnego etapu gdzie ponownie emocjonować będziemy rywalizacją par. Z tego poziomu podobnie jak z wcześniejszego awans uzyskują żużlowcy z lepszym czasem. Z tego etapu wyłonionych zostanie już tylko czterech zwycięzców, którzy staną pod taśmą do biegu sprinterskiego.
Zwycięzca poza czterema punktami jakie dopisane zostaną mu do klasyfikacji generalnej SGP otrzyma możliwość pierwszeństwa w wyborze pól startowych do głównej imprezy SGP. Drugie miejsce z biegu sprinterskiego otrzymuje odpowiednio trzy punkty, trzecie zdobywa dwa, zaś czwarty zawodnik sprintu dopisze do swojego dorobku jedno oczko.
 
Wyścigi sprinterskie nie zostaną rozegrane w Pradze, Malilli, Rydze i Vojens, ponieważ te cztery lokalizacje będą gospodarzami SGP2 I SGP3. Na tych stadionach kwalifikacje będą identyczne do momentu wyłonienia najlepszej czwórki. Wówczas wszyscy czterej zawodnicy zamiast stanąć pod taśmą będą wspólnie przez 60 sekund próbować będą uzyskać jak najlepszy czas jednego okrążenia. Zwycięzca będzie miał pierwszeństwo w wyborze numeru startowego. 
 
Wraz z naszymi partnerami z FIM jesteśmy zachwyceni, że udało nam się stworzyć format, który naszym zdaniem będzie zarówno ekscytujący, jak i łatwy do śledzenia dla kibiców na stadionie i widzów oglądających zawody w domu. W sześciu z 10 rund SGP będzie można zdobyć punkty mistrzowskie, a we wszystkich 10 wydarzeniach będzie można wybrać pierwsze miejsce startowe, więc stawka w kwalifikacjach będzie wysoka – a to jeszcze zanim wspomnimy o 23 wyścigach koło w koło w ramach Speedway GP tego wieczoru! Nowy format zapowiada się jako świetny dodatek do weekendów Speedway GP i nie możemy się doczekać powrotu z jeszcze większą dawką akcji w 2025 roku, zaczynając od FIM Speedway GP Niemiec w Landshut 7 maja - mówi Laura Manciet, dyrektor FIM Mistrzostw Świata na żużlu
 
Do zmian dojdzie również w turnieju głównym. Dotychczas awans do biegów półfinałowych uzyskiwała najlepsza ósemka po 20 biegach. Teraz bezpośredni awans do biegu finałowego uzyska najlepsza dwójka po rundzie zasadniczej, zaś kolejnych ośmiu zawodników rywalizować będzie w dwóch biegach ostatniej szansy, których tylko zwycięzcy przechodzą do finału.
 
Punktacja do klasyfikacji generalnej pozostanie bez zmian. Dla zwycięzcy rundy czeka nadal 20 punktów.
Redakcja (za: fimspeedway.com)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2024 Zuzelend.com