Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Rocznica rozegrania pierwszych meczów w polskiej lidze żużlowej
 04.06.2013 10:54
W najbliższy czwartek, 6 czerwca, przypada dokładnie 65 rocznica rozegrania pierwszych meczów w polskiej lidze żużlowej.

 

Idea utworzenia w naszym kraju ligi żużlowej zrodziła się w 1947 roku, kiedy odbudowa zniszczonego przez wojnę kraju miała za sobą najtrudniejszy etap. Pomysłodawcą ligi był prezes Polskiego Związku Motocyklowego, Józef Docha.

Wczesną wiosną 1948 roku okazało się, że chętnych do udziału w ligowych rozgrywkach jest ponad dwadzieścia klubów. Podczas walnego zgromadzenia członków PZM zapadła decyzja o kształcie ligi i zasadach rozgrywek. Szesnaście klubów uznanych za najsilniejsze miało rywalizować w trzech turniejach eliminacyjnych o miejsce w odpowiedniej lidze: dziewięć najlepszych w tym gronie zespołów trafić miało do I ligi, siedem pozostałych do drugiej, a stawkę startujących w niższej klasie uzupełnić miały Polonia Bytom i Lechia Poznań.

Liczba dziewięciu drużyn w każdej z lig wynikała z systemu rozgrywek. Polegał on na trójmeczach. Kazdy zespół miał się raz spotkać z każdym. Zespoły liczyć miały po 3 zawodników, z czego wynikała 9-biegowa tabela.

Eliminacje zakończyły się 23 maja. Do I ligi awansowały (w kolejności zajętych miejsc) zespoły Polskiego Klubu Motocyklowego Warszawa, Motoklubu Rawicz, Leszczyńskiego Klubu Motocyklowego, Gdańskiego Klubu Motocyklowego, Olimpii Grudziądz, Tramwajarza Łódź, Dziewiarskiego Klubu Sportowego Łódź, Klubu Motocyklowego Ostrów Wlkp. i Oddziału Motocyklowego Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych Okęcia Warszawa.

W niedzielę, 6 czerwca, miała miejsce ligowa premiera. W przypadku I ligi trójmecze odbyły się w Łodzi, Gdańsku i Ostrowie.

W Łodzi wobec 7 tysięcy widzów najlepszy okazał się późniejszy pierwszy drużynowy mistrz Polski, zespół PKM Warszawa (22 pkt). Jan Wąsikowski wygrał wszystkie biegi i zgromadził 9 punktów, Jerzy Dąbrowski - 7, a Stanisław Brun – 6. Drugie miejsce zajął LKM Leszno – 19 (Józef Olejniczak – 8, Alfred Smoczyk - 6), trzecie – Tramwajarz Łódź – 9 (Tadeusz Kołeczek - 7).

W Gdańsku-Wrzeszczu triumfowała grudziądzka Olimpia – 26 punktów (komplet 9 pkt Jana Najdrowskiego) przed OMTUR Okęciem – 12 i miejscowym GKM-em – 10. W Ostrowie zwycięzcy wyłonić się nie udało, gdyż zarówno miejscowy KM, jak i MK Rawicz zgromadziły po 18 punktów. Trzeci był łódzki DKS – 14.

Tak wyglądały narodziny polskiej I ligi żużlowej, której kontynuatorką jest dzisiejsza ENEA Ekstraliga.

Redakcja (za: inf. pras.)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2025 Zuzelend.com