W poprzedniej części poznaliśmy nieco silnik żużlowy, zaś dziś, zajmiemy się gaźnikiem, równie ważnym elementem w sprzęcie żużlowca.
Według regulaminu, gardziel gaźnika musi być okrągła i nie może być większa niż 34 mm . Gaźnik może być wyposażony tylko w jedną dyszę.
Każde inne dodatkowe mechanizmy od strony wlatującego powietrza są zabronione.
Dodatkowo od strony filtra powietrza średnica gardzieli musi być stała na długości minimum 5 mm, mierząc od przepustnicy i natomiast od strony silnika średnica musi być stała na długości minimum 25 mm mierząc od przepustnicy.
Podczas wywiadów z zawodnikami, często słyszymy o zmianie dyszy na kolejne wyścigi, jest to powszechne i często stosowane przez mechaników wyścigowych dostrajanie motocykla do warunków torowych. Powszechnie stosowany zakres dysz to: 190-240.
Gaźnik w motocyklu żużlowym jest najmniej awaryjnym elementem całej konstrukcji. Niemniej jednak wymaga on regularnego przeglądu, który powinno wykonywać się po każdych zawodach czy treningu. Najczęściej zużywającym się elementem gaźnika jest przepustnica, która w gaźniku BLIXT, odpowiada również za dawkowanie paliwa.
Obecnie 99,9% zawodników używają gaźników BLIXT 2 - który jest niemalże kopią BLIXT 1 z tą różnica iż prawie całkowicie wykonany jest przez producenta, którym jest Mikael Blixt.