Doskonale pamiętam swój pierwszy mecz. Zostałam zaciągnięta prawie że siłą. Z wielką łaską usiadłam na trybuny i czekałam na pierwszy bieg. Nie rozumiałam z tego nic. Kolory kasku, pola startowe to dopiero czarna magia. Nawet nie wiedziałam komu kibicować. W przerwie między wyścigami próbowano mi to wytłumaczyć tak czarno na białym. Nie kumałam nic. Moja myśl pod sam koniec ,, dzięki Bogu chce do domu.'' Na kolejne spotkanie poszłam chętniej, mimo wszystko to nie było jeszcze wielkie love. Do ręki dostałam program, nie wiem jakim cudem, ale suma punktów wychodziła mi 100. Denerwowałam się, tym bardziej że moja idealna podzielność uwagi była zaburzona. Chyba dopiero po czwartych odwiedzinach stadionu zajarzyłam, o co chodzi. Lepiej późno niż wcale.
Moja teza, że speedway to dyscyplina dla facetów, została obalona. Na Śląską, gdy tylko zaczyna się sezon, zmierzają całe rodziny. Dzieciaczki z gadżetami, panie w szalikach i koszulkach, oczywiście panowie. Tłum żółto-niebieski, ach jak to napawa mnie dumą. Tym bardziej jak widać rodzinę wielopokoleniową.
Prym, jeśli chodzi o regulaminy, czy samo zainteresowanie wiodą w tej kwestii jednak panowie. To oni podobno znają się lepiej, są lepszymi typerami, taktykami, znawcy wszystkiego. Płeć brzydsza częściej udziela się na forach internetowych dotyczących czarnego sportu. Bywa tak, że pojawiają się i kobiety, które potrafią zabłysnąć swoją wiedzą. Mimo wszystko faceci dominują.
W świecie żużla kobiety też są potrzebne. Pani Daria Kabała-Malarz dziennikarka sportowa, świetnie prezentuje się w TV. Zapewne jest wzorem nie tylko dla pań, ale i panów. Kolejna przedstawicielka płci pięknej to Julia Chomska psycholog albo jak kto woli trener mentalny. Psychika jest bardzo ważna również w sporcie. Dlatego osobą, które mają problemy, pomaga właśnie pani Chomska. Damy sportu żużlowego: Marta Półtorak, Krystyna Kloc, Joanna Skrzydlewska.
Kobieta, która udowodniła, że żużel nie jest tylko sportem dla panów, Klaudia Szmaj. Klaudia jest pierwszą Polką z licencją żużlową. To ważne wydarzenie w historii polskiego speedwaya. Szmaj zdała licencję i podpisała kontrakt z profesjonalnym klubem żużlowym. Zawodniczka Falubazu nie jest pierwszą Polką, uprawiając żużel, Za prekursorkę w naszym kraju można uznawać Sylwia Pszon, która próbowała swoich sił w latach 90-tych. Jednak do tej pory tylko Klaudii udało się uzyskać licencję żużlową. Mężczyźni różnie reagują na fakt, że kobieta ma ,,papiery'' na jazdę w lewo. Większość uważa młodą zawodniczkę za maskotkę.
Niewiasty pełnią również ważną rolę w sporcie żużlowym, a to, że damy mają inny zdanie co do niektórych spraw dotyczących czarnego sportu, a wytłumaczyć to można tylko w jeden sposób, a mianowicie kobieca logika.
Tak, tak panowie to właśnie ta kobieca logika powoduje, że często nie potraficie zrozumieć nas kobiet.
,,Kobiety-z nimi źle, bez nich gorzej. ''