Co w tej grze jest wyjątkowego? Przede wszystkim fakt, że stajemy się wirtualnym żużlowcem i w przeciwieństwie do innych gier czy symulatorów, naszymi kolegami z drużyny nie są jeźdźcy ze sztuczną inteligencją, a fani czarnego sportu z całego kraju.
Sama złożoność gry jest zredukowana do zaledwie trzech klawiszy, jednak jej fizyka sprawia, iż każdy kolejny wyścig jest zupełnie nową, odmienną historią. W grze możemy odnaleźć wszystkie polskie tory i to zarówno te istniejące, jak i te, które zniknęły już z mapy naszego kraju. Co więcej, twórcy wykonali świetną pracę, o czym świadczy fakt, że ścieżki oraz geometria poszczególnych torów świetnie odwzorowują to, co obserwujemy w rzeczywistości. Co ważne, gra nie promuje tzw. zasady „pay to win”, w związku z czym wszystkie jej możliwości są całkowicie bezpłatne.
Speedway Turbo Sliders (STS) powstał w roku 2004. Od tamtej pory poza towarzyskimi przejazdami treningowymi z kolegami czy też graczami z całego kraju, dostępne są dwie oficjalne ligi. Przez te ponad 11 lat historii rozegrane zostały już 22 sezony. Rozgrywki są cykliczne: sezony nieparzyste trwają od września do stycznia, natomiast sezony parzyste od lutego do czerwca.
Pierwszą ze wspomnianych lig jest Liga Miast, w której każdy z nas ma okazję zostać zawodnikiem jednego z naszych ulubionych klubów. Każdy jest tutaj przypisany do jednej drużyny ze względu na miejsce zamieszkania, lub jeśli jest ono niezgodne z sympatią klubową – to według własnego uznania. A co jeśli w lidze nie startuje ulubiona drużyna? To nic straconego. Można dołączyć do dowolnego klubu jako „stanieri”. Ci gracze pełnią funkcję podobną do zawodników zagranicznych w rzeczywistych rozgrywkach żużlowych. W składzie meczowym może znajdować się maksymalnie dwóch takich graczy. W rozgrywkach startują takie zespoły jak np. Apator Toruń, Unia Leszno czy Falubaz Zielona Góra.
Drugą ligą jaką oferuje gra jest Liga Oficjalna. Jest ona znacznie trudniejsza i jednocześnie bardziej prestiżowa. Kluby w niej startujące są tworzone przez dowolnych graczy i mogą zrzeszać kolegów z różnych części Polski. Skąd wynika więc jej stopień trudności i jednocześnie prestiż? Pierwszym wyzwaniem dla osób zgłaszających drużynę jest dobranie odpowiedniej kadry. W tym momencie trzeba wykazać umiejętności menedżerskie, aby zachęcić do jazdy w klubie możliwie najlepszych zawodników. Jest to tym bardziej wymagające, gdyż nie zaproponujemy tutaj tego, co najczęściej w żużlu jest aspektem decydującym – pieniędzy. Innym utrudnieniem jest fakt, że gospodarze mogą wybrać sobie jeden z puli 32 torów. Ekipa przyjezdna dowiaduje się o tym wyborze 5 minut przed startem meczu, co sprawia, że trudno się dostosować do zaproponowanych warunków. W Lidze Oficjalnej możemy spotkać się z trzema poziomami rozgrywek: Ekstraligą, 1 oraz 2 Ligą.
Wzorem żużla w STS można napotkać imprezy takie jak: Grand Prix, Indywidualne Mistrzostwa Polski, Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Par Klubowych, Kryterium Asów czy Złoty Kask. Od czasu do czasu gracze na własną rękę organizują różnego rodzaju turnieje oficjalne, w których udział może wziąć najczęściej każdy zgłaszający taką chęć zawodnik.
A co słychać w samej grze? W minionym tygodniu odbyła się pierwsza kolejka Ligi Miast, w której odnotowano następujące wyniki:
Polonia Piła 46:44 Apator Toruń
Polonia Bydgoszcz vs Motor Lublin (przełożony)
Włókniarz Częstochowa 40:50 Unia Leszno
GKM Grudziądz 40:50 Falubaz Zielona Góra
Start Gniezno 57:33 Unia Tarnów
W przypadku ostatniego wspomnianego pojedynku ekipa gości złożyła protest związany z nieprawidłowymi decyzjami sędziego zawodów. Komisja ds. protestów w najbliższym czasie pochyli się nad problemem i możliwe, że wynik pojedynku zostanie zweryfikowany na 54:36. Jak widać pomyłki sędziowskie zdarzają się nie tylko w rzeczywistym speedwayu, ale również w jego komputerowej odmianie. Jak więc zaprzeczyć stwierdzeniu, że STS jest grą najbardziej odwzorowującą prawdziwe rozgrywki?
Warto odnotować, że w minionym sezonie Mistrzostwo Polski Ligi Miast padło łupem Apatora Toruń, srebrne medale zawisły na szyjach zawodników Polonii Bydgoszcz, natomiast w „małym” finale brązowe krążki wywalczyli jeźdźcy Falubazu Zielona Góra w pokonanym polu pozostawiając ekipę leszczyńskiej Unii.
Co działo się w niedawno zakończonych rozgrywkach sezonu 21 w Lidze Oficjalnej? Otóż byliśmy świadkami największej sensacji w historii Speedway Turbo Sliders. Ostatnie 10 sezonów były okresem dominacji dwóch klubów: Black Widow i Top Smokers Club Reprezentant. Tymczasem, minione rozgrywki zwyciężył zespół… beniaminka! Jakby tego było mało, to drużyna Rycerzy Speedwaya była ekstraligowym debiutantem. W tym miejscu można zauważyć kolejną analogię do żużla. Otóż, to co na papierze, nie zawsze sprawdza się w praktyce. Rycerze w finale pokonali zespół popularnych „Palaczy”, natomiast Black Widow wywalczyło krążki o odcieniu brązowym. W dwumeczu o najniższy stopień podium wyższość rywali musieli uznać zawodnicy Falubazu Zielona Góra.
Zaprezentowaliśmy Wam wyniki Ligi Miast, a już dziś o godzinie 21:45 czeka nas inauguracja Ligi Oficjalnej! Już na starcie rozgrywek spotykają się ze sobą złoci oraz brązowi medaliści z poprzedniego sezonu!
1 kolejka Ekstraligi Oficjalnej:
Team X-treme (beniaminek) vs Top Smokers Club Reprezentant
Black Widow vs Rycerze Speedwaya
Kaskaderzy Apokalipsy vs Falubaz Zielona Góra
Niektóre zawody są transmitowane za pośrednictwem portalu YouTube, w związku z czym mimo zimy, niejednokrotnie możecie zaznać żużlowych emocji „na żywo”. Marzyłeś kiedyś o zdobywaniu trofeów jako żużlowiec? Śniło Ci się występować przed kamerami, będąc jednocześnie komentowanym przez doskonałe duety komentatorskie? Najwyższa pora zrealizować swoje pragnienia i zdobyć jeden z medali w grze Turbo Speedway Sliders! Zapraszamy!
Oficjalna strona gry wraz z działem "download" dostępna jest pod linkiem: http://sts-pl.eu
Oficjalne konto YouTube, gdzie można odnaleźć filmy instruktażowe: https://www.youtube.com/channel/UCwNCwwy1M0UXtZa3ZaWR-uA