Nowy producent opon wzbogaci rynek żużla i zostanie wyłącznym dostawcą Grand Prix. Turecka firma Anlas podpisała trzyletni kontrakt z właścicielem cyklu firmą IMG.
Przez lata czeska firma Mitas była wyłącznym dostawcą opon dla SGP. Mitas zapewnił wszystkim zawodnikom GP opony z tej samej linii produkcyjnej, aby wszyscy jeźdźcy mieli te same warunki w odniesieniu do opon. Ponieważ ludzie mają wahania nastroju, opony na różnych liniach produkcyjnych mają wahania jakości, mimo konsekwentnego formułowania.
Anlas jest firmą oponiarską, który nie ma żadnego doświadczenia w sportach żużlowych. Wchodzi do biznesu żużlowego stając się wyłącznym dostawcą Speedway Grand Prix oraz sponsorem tytularnym czeskiego GP w Pradze, które przez lata sponsorowała firma Mitas.
Mitas wyszedł z czeskiej państwowej firmy Barum, która już wcześniej produkowała opony do speedwaya. Kilkadziesiąt lat temu wyrobuy firmy Barum nie były zbytnio popularne w Europie Zachodniej. Szczególnie w latach 80. wszyscy woleli startować na Dunlopach lub Pirelli, jednakże opony te były bardzo drogie i trudno dostępne na wschodzie. Przez to Barum był używany głównie w segmencie Bloku Wschodniego i przez młodszych żużlowców.
W latach 90-tych Dunlop i Pirelli zrezygnowali z produkcji "gum" do żużla, ze względu na mały rynek odbiorców i co za tym idzie małe zyski. Pozostał więc tylko Mitas stając się monoplistą na długie lata.
Dlatego tak bardzo zaskakujące jest to, że turecka firma dołącza do rynku żużlowego z Anlas, po mimo że w Turcji nie istnieje ten sport. Mogli jednak w końcu doprowadzić do rozwoju opon żużlowych, które od lat stoją w stagnacji z powodu monopolistycznej pozycji Mitas. Turecka opona jest tym na co wszyscy czekali i tak innowacyjna jak nigdy wcześniej. Na wiosnę okaże się w praktyce, kiedy to rozpocznie się sezon Grand Prix. Wielką nowością zapewne jest to, iż opona jak nigdy wcześniej to nie miało miejsca jest bezdętkowa.
- Została podjęta decyzja o pojęciu inicjatywy skonstruowania nowego produktu, lub raczej koncepcji opony, która zapewni lepsze osiągi i bezpieczeństwo. Kiedy pracowaliśmy nad modelem opony, to początkowo głęboko wsłuchaliśmy się w głosy uznanych zawodników, dzięki czemu udało się zrozumieć ich oczekiwania. Staraliśmy się przyswoić zawiłe szczegóły i oczekiwania co do pracy opony. Następnie zmobilizowaliśmy grono ekspertów w naszym studio konstrukcyjnym, czego efektem jest powstanie produktu i odpowiednie go dopasowanie tak, dopóki nie osiągnął on stadium perfekcji. To jest nasza standardowa praktyka; zawsze tworzymy nasze opony razem z finalnymi użytkownikami i na rzecz ich realnych potrzeb. projektowanie, przechodzenie kolejnych stadiów rozwojowych, budowa prototypów, praca w laboratorium, testy i dopasowania idą wówczas znacznie łatwiej i szybciej. W ciągu wyżej wymienionych faz, np. prac koncepcyjnych, projektu i rozwoju modelu, które trwały przez ostatnie półtora roku, ANLAS stworzyło oponę, o jakiej można z pewnością powiedzieć, że bardzo zadowoli każdego żużlowca. Zdecydowaliśmy się wejść na tę scenę i odegrać aktywną rolę na żużlu. będziemy dzielić ten klimat, wyzwania i dobrą zabawę. Wszystkim żużlowcom życzymy bezpiecznego i udanego sezonu - powiedział Eray Sayci, dyrektor zarządzający Anlas.