Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
KSM w I i II lidze na innych zasadach niż w Ekstralidze!
 03.01.2012 13:06
Przedstawiciele klubów I i II ligi na spotkaniu z przedstawicielami Głównej Komisji Sportu Żużlowego w Poznaniu zadecydowali o wprowadzeniu do rozgrywek górnego i dolnego KSM już od sezonu 2011.

Zasady liczenia Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM):

1. W sezonach 2011-2012 ustala się dla drużyny zgłoszonej do zawodów o DMP I ligi minimalny KSM o wartości 34 pkt i maksymalny o wartości 42 pkt, z zastrzeżeniem przepisów pkt 12. Dla drużyny zgłoszonej do zawodów o DMP II ligi ustala się minimalny KSM o wartości 28 pkt i maksymalny o wartości 40 pkt, z zastrzeżeniem przepisów pkt 12.

2. Do wartości KSM drużyny wlicza się sumę 6 najwyższych indywidualnych KSM zawodników, biorąc pod uwagę wszystkich zgłoszonych do zawodów.

3. Indywidualne KSM zawodników są stałe przez cały sezon, obliczone po zakończeniu poprzedniego sezonu sportowego w sposób określony w pkt 4-7 albo przyznane w sposób określony w pkt 7-8.

4. Podstawą obliczania indywidualnej KSM zawodnika jest tzw. średnia punktowa (zwana w skrócie SBP) ze wszystkich meczów o DMP, DM I Ligi i DM II Ligi z poprzedniego sezonu.

5. SBP oblicza się w następujący sposób: suma zdobytych na torze punktów i punktów bonusowych podzielona przez liczbę biegów, w których zawodnik wziął udział, wliczając w to również biegi nie ukończone z powodu: wykluczeń, upadków, defektów, przy czym w powyższych obliczeniach nie uwzględnia się:
¬- dwóch najlepszych i dwóch najgorszych meczów zawodnika pod względem średniej z danego meczu,
¬- biegów, w których zgodnie z tabelą biegów startują wyłącznie zawodnicy młodzieżowi.

Wynik dzielenia zaokrągla się do 3 miejsc po przecinku dziesiętnym. Za biegi nie ukończone z powodu wykluczenia uważa się także biegi, w których:
- zawodnik nie stanął na starcie z powodu wcześniejszego wykluczenia (wykluczenie z określonych biegów bądź do końca zawodów);
¬- zawodnikowi odebrano punkty w wyniku weryfikacji biegu lub meczu.

Uważa się, że zawodnik nie wziął udziału w biegu, jeżeli nie stanął na starcie biegu powtórzonego z powodu niezawinionej kontuzji.

6. Indywidualny KSM zawodnika oblicza się mnożąc SBP przez 4 i zaokrąglając wynik do 2 miejsc po przecinku dziesiętnym. Przepis ten dotyczy zawodników, którzy wzięli udział w co najmniej 15 biegach zawodów DMP, DM I Ligi lub DM II Ligi, uwzględnionych w obliczeniach, o których mowa w pkt 3-5. KSM pozostałych zawodników jest taka, jak określono w pkt 9.

7. Dla zawodników krajowych, dla których rok obliczenia KSM jest ostatnim rokiem spełniania warunków zawodnika młodzieżowego, wynik obniża się o 10 procent z zaokrągleniem do 2 miejsc po przecinku.

8. Jeżeli obliczony zgodnie z pkt 6 i 7 wynik jest niższy od 2,5 pkt przyjmuje się KSM równą 2,5 pkt.

9. Zawodnikom, którzy nie uzyskali KSM przyznaje się KSM według następujących zasad:
- zawodnicy krajowi: 2,5 pkt,
- zawodnicy krajowi, którzy w roku obowiązywania KSM uzyskali prawo do nadania licencji "Ż" po raz pierwszy: 2,5 pkt,
- pozostali zawodnicy obcokrajowcy: 6,5 pkt,
- zawodnicy obcokrajowcy, uczestnicy cyklu GRAND PRIX w danym sezonie z numerami startowymi od 1 do 15: 9,5 pkt.

10. Przepisy pkt 7 dotyczące zawodników krajowych oraz przepisy pkt 8 nie mają zastosowania do zawodników, którzy kiedykolwiek byli potwierdzeni do polskiego klubu jako zawodnicy obcokrajowcy.

11. KSM zawodnika, obliczona jak w pkt 6 i 7, który w poprzednim sezonie reprezentował barwy drużyny:
a) biorącej udział w rozgrywkach DMP i w danym sezonie zmieni barwy klubowe przechodząc do drużyny I ligi lub jego drużyna została zdegradowana do I ligi – koryguje się mnożąc przez 1,20;
b) biorącej udział w rozgrywkach DMP i w danym sezonie zmieni barwy klubowe przechodząc do drużyny II ligi – dzieląc przez 1,40.
c) biorącej udział w rozgrywkach DM I ligi i w danym sezonie zmieni barwy klubowe przechodząc do drużyny II ligi lub jego drużyna została zdegradowana do II ligi - koryguje się mnożąc przez 1,20
d) biorącej udział w rozgrywkach II ligi i w danym sezonie zmieni barwy klubowe przechodząc do drużyny I ligi – dzieląc przez 1,20.
Otrzymany wynik (zaokrąglony do 2 miejsc po przecinku) nie może być wyższy niż 12,00 pkt oraz niższy niż 2,50 pkt.

12. Jeżeli w składzie drużyny jest zgłoszony zawodnik zastępowany do celów obliczenia KSM drużyny przyjmuje się KSM indywidualny tego zawodnika.

13. Jeżeli w sezonie obowiązywanie KSM zawodnik uzyskał w barwach dawnego klubu prawo do nadania licencji „Ż” po raz pierwszy przyjmuje się, że zawodnik ten reprezentuje barwy tego samego klubu co w roku poprzednim.

14. Jeżeli zawodnik uzyskał prawo do nadania licencji "Ż" po raz pierwszy w klubie zorganizowanym w formie stowarzyszenia (klub stowarzyszenie) i w sezonie obowiązywania KSM został wypożyczony do klubu zorganizowanego w formie spółki akcyjnej mającej siedzibę w tym sam mieście co klub stowarzyszenie przyjmuje się, że zawodnik ten reprezentuje barwy tego samego klubu co w roku poprzednim.

Najważniejsza zmiana dotyczy zatem górnego i dolnego KSM dla zespołów I i II ligi. Zrezygnowano również z zapisu, który mówił o tym, że jeżeli klub zgłosi do zawodów skład drużyny złożony wyłącznie z zawodników, którzy reprezentowali barwy tego klubu w sezonie poprzednim to nie ma zastosowania przepis o maksymalnym KSM.

0 (za: inf. pras.)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2025 Zuzelend.com